THY Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet BOLAT’ı Ziyaretimiz

TALPA Yönetim Kurulu olarak 07 Haziran 2022 tarihinde THY Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet BOLAT makamında ziyarette bulunulmuştur. Ziyarete TALPA Yönetim Kurulu Başkanı Kpt. Plt. Okan ÜREKSOY, YK Başkan Yrd. Kpt.Plt. Halit Haydar ÖZER , YK Üyeleri Kpt. Plt. Cenk SEYMEN ve Kpt. Plt. Mert YARDIMCI katılmıştır. Ayrıca ziyarette THY YK İcra Kurulu Üyesi ve Uçuş İşletme Genel Müdür Yardımcısı Kpt. Plt. Mehmet KADAİFÇİLER ve THY Uçuş İşletme Başkanı Kpt. Plt. H. Murat ERSOY hazır bulunmuşlardır.

Ziyarette sektörel konular, büyüm planları, bölgesel sorunlar ve risklerin değerlendirilmesinin yanında, aşağıdaki konular gündeme getirilmiş ve tartışılmıştır.

Artan uçuş saatlerinin uçuş ekiplerine etkileri ve bu konuda alınan ve alınması planlanan tedbirler görüşülmüştür.

İstihdam bekleyen Türk meslektaşlarımızın istihdamı konusu gündeme getirilmiş, THY’nın iç kaynakta bulunan pilotlarımızın işe alımı konusunda çalışmalar yaptığı, böylece hem pilot ihtiyacını karşılama hem de istihdam bekleyen meslektaşlarımıza istihdam sağlamak istendiği ifade edilmiştir. Yeni işe alım kriterleri ile ilanın 09 Haziran 2022 tarihinde yayınlandığı görülmüştür.

Periyodik sağlık muayenelerinde yaşanan problemler sebebiyle oluşan geçici lisans kayıpları ve iş gücü kayıpları gündeme getirilerek, bu konuda TALPA olarak SHGM ile yürüttüğümüz çalışmalar anlatılmıştır. Muayenelerin EASA ve FAA’de uygulandığı gibi tek AME tarafından yapılması uygulamasına geçilmesi konusundaki çalışmalarımıza destek istenmiştir.

İşe alımlarda uygulanan OML kısıtlı pilotların işe alınmaması konusu görüşülmüştür.

TALPA olarak 2020 yılı başında hazırlanmasını sağladığımız ve meclis iç işleri komisyonunda bekleyen pilotlara hususi (yeşil) pasaport kanun teklifi konusu gerekçeleri ile birlikte makamlarına izah edilmiş ve destek istenmiştir.

Eğitim borçları ile ilgili getirilen çözüm önerileri konusunda değerlendirmelerimiz makamlarıyla paylaşılmıştır.