15 MAYIS HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİ

HAVA ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK…
KAHRAMAN HAVACI ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ….

Hava şehitlerimiz, TALPA ve Hava Harp Okulunun öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.

Tören için Şehitlikte bir araya gelen Şehit aileleri ile birlikte TALPA Yönetim Kurulu üyeleri ve eski başkanları, THY temsilcileri, Ayjet Uçuş Okulları Genel Müdürü ve öğrencileri, Havacılık dernekleri Tassa, Pilvak, Hava İş, Tayyareci Vecihi Hürküş Müzesi Derneği, Havacılık Tıbbı Derneği, Muharip Gaziler, emekli pilotlar ve basın mensupları Ulu Önder Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir.’ hedefini daha da ileriye taşımak için görev yaparken yaşamını yitiren meslektaşlarına şükranlarını sundular.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende bir konuma yapan TALPA Başkanı Kpt. Plt. R. Okan ÜREKSOY konuşmasında,

“Saygıdeğer konuklar,

Bugün 15 Mayıs, aziz şehitlerimizi anmak üzere icra ettiğimiz bu son derece anlamlı törene teşrif ederek vefa duygusunu gösteren sizlere şükranlarımı sunuyorum.

Bir medeniyet projesi olarak 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet ile birlikte havacılığımız ivme kazanmış, havacılığın önemini diğer ülkelerden çok önce fark eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk eşsiz öngörüsüyle söylediği “İstikbal Göklerdedir” sözüyle Türk gençlerine bir hedef göstermiştir. Bu hedef doğrultusunda Türk ulusu çok sayıda isimsiz kahraman yetiştirmiştir.

Bugün dünya havacılığında önemli bir yeri olan havacılığımız, gökyüzüne aşkla bağlı meslek büyüklerimizin akıttığı, kan, ter, gözyaşı ve deneyimlerine çok şey borçludur.

Havacılığımız, başta ilk şehitlerimiz olan Fethi, Sadık ve Nuri beyler olmak üzere çok güç şartlarda pilotluk mesleğini icra ederken yaşamlarını yitiren havacılık şehitlerimizin aziz hatıraları üzerinde yükselmektedir. 1926 yılında ilk kez anılan hava şehitlerimizi, 96 yıldır her 15 Mayıs’ta anmanın kutsal bir görev, minnet duygularımızı ifade etme olanağı bulduğumuz asla unutulmayacak bir tarih olduğunun bilinci ile bugün de kabirleri başında rahmetle anıyoruz.

Şehadetleri ile biz Türk pilotlarına ışık ve yol gösteren, ülkemiz ve havacılığımız için canlarını veren asker ve sivil tüm şehitlerimizin toprağa değil bu milletin kalplerine ve gönüllerine gömülmüş olduklarını biliyor, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz.” diyerek tamamladı.

Anıta çelenklerin konulmasından sonra Şehitlikteki Şeref Defteri TALPA Başkanı Kpt. Plt R. Okan ÜREKSOY tarafından imzalandı.

TALPA Başkanı ve pilotlar, şehit aileleri ile sohbet ederek acılarını paylaştı. Tören, katılımcıların THY şehitliğine çelenk koyması, şehitlerin kabirlerini ve görev başında yaşamını yitiren THY personelinin kabirlerini ziyaret ederek kırmızı ve beyaz karanfiller bırakmaları ile son buldu.

Ruhunuz şad olsun.

 

 

Değerli Üyemiz;

“Hava Şehitlerini Anma Töreni” 15 Mayıs 2022 Pazar günü, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde Saat:10.30’da icra edilecektir. Tüm meslektaşlarımızı, şehitlerimizin aziz hatıraları önünde eğilmeye ve onlara olan şükran borcumuzu ifade etmeye çağırıyoruz.
Törene katılmak ve servis talep eden üyelerimizin talpa@talpa.org ‘a bilgi vermeleri rica olunur.

Bilgilerinize sunarız.

15 MAYIS 2022
HAVA ŞEHİTLERİNİİ ANMA TÖRENİ
ZİYARET PROGRAMI

10.15 Ziyaretçilerin Hava Şehitliği’nde Yerlerini Almaları

10.30 Programın Arzı (TALPA Temsilcisi)

10.32 Anıta Çelenk Konulması (TALPA)

10.34 Saygı Duruşu
İstiklal Marşı
Bayrağın Göndere Çekilmesi
10.36 Konuşma (TALPA Başkanı Kpt.Plt. R. Okan ÜREKSOY)

10.40 Şehitlik Defterinin İmzalanması

10.45 Kabristan Ziyaretleri

11.10 THY Şehitliği’nde Yer Alma
Anıta Çelenk Konulması (TALPA)
Kabristan Ziyaretleri

11.15 Programın Sona Ermesi