15 MAYIS HAVA ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK…

KAHRAMAN HAVACI ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ….
Hava şehitlerimiz, TALPA ve Hava Harp Okulunun öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, TALPA Başkanı Kpt. Plt. H. Murat Ersoy bir konuşma yaptı.
Ersoy konuşmasını, “Bu eşsiz öngörüsüyle söylediği “İstikbal Göklerdedir” sözüyle Türk gençlerine  bir hedef göstermiştir. Bu hedef doğrultusunda Türk ulusu sadece Fesa Evrensev, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi efsane havacıları değil çok sayıda isimsiz kahramanı da yetiştirmiştir.
1914 yılında yaşamlarını yitiren Yüzbaşı Fethi bey, Yüzbaşı Sadık bey ve Teğmen Nuri bey uçaklarının düşmesi sonucu havacılık tarihimize ilk şehitlerimiz olarak geçmişlerdir.
Şehadetleri ile biz Türk pilotlarına ışık ve yol gösteren, ülkemiz ve havacılığımız için canlarını veren asker ve sivil tüm şehitlerimizin toprağa değil bu milletin kalplerine ve gönüllerine gömülmüş olduklarını biliyor, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz.” diyerek tamamladı.
Anıta çelenklerin konulmasından sonra Şehitlikteki Şeref Defterini imzalayan Ersoy Talpa yönetimi ve diğer katılımcılarla birlikte kabirleri ziyaret ederek kırmızı ve beyaz karanfiller bıraktılar.
Tören, görev başında yaşamını yitiren THY personelinin kabirlerine çiçek bırakılması ile son buldu.
 
Şeref Defterine şu ifadeler yazıldı.
Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği hedefe ulaşmak için 100 yıldır sürdürülen mücadelede Ülkemiz ve havacılığımız için canını veren aziz şehitlerimiz;
Bize bıraktığınız kutsal ve rengini sizlerin asil kanından alan şanlı bayrağımızı sizlerden aldığımız güç ve feyz ile dünyanın dört bir yanında dalgalandırmaya devam edeceğiz.
Aziz hatıralarınız önünde saygı ile eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.
 
Kpt. Plt. Hüseyin Murat ERSOY
Türkiye Havayolu Pilotları Derneği
Yön. Krl Bşk.
 
Saygılarımızla,
TALPA