UÇUŞ OKULLARI TALPA’DA BULUŞTU…

Sivil havacılık sektörüne nitelikli eleman yetiştirmek üzere uzun yıllardır faaliyette bulunan ve sektöre önemli katkılar sunan Uçuş Okulları TALPA  Başkanı Kpt. Plt. Gürcan Mantı’nın daveti ile Talpa Genel Merkezin’de bir araya geldiler.
Uçuş Eğitim Organizasyonları’nın idari ve teknik sorunlarının ele alındığı toplantıya  Bon Air Genel Müdürü  Bican Erçakır, TARKİM Eğitim Müdürü ve Baş uçuş Eğitmeni Ahmet Murat Gönden, AFA Atlantik Uçuş Akademisi Genel Müdürü Kpt. Plt. Sermet Temizkan, THY Uçuş Akademisin’den Kpt.Plt Hakkı Yılmaz Çiyan, AYJET Eğitim Müdürü Kpt.Plt. Ahmet Ergene, Türk Hava Kurumu İstanbul Uçuş Okulu Eğitim Müdürü Mehmet Gençkan, Türk Hava Kurumu İstanbul Uçuş Okulu Müdürü Kpt.Plt.Osman Alp, Er-Ah  Havacılık İş Geliştirme Müdürü Kubilay Varol ve TALPA yetkilileri katıldılar.
Toplantıda söz alan uçuş okulu temsilcileri, sektörün yapısal sorunlarına değinerek sivil havacılığın sağlıklı gelişebilmesi için Genel Havacılığa önem verilmesi gerektiğini belirttiler.Gelişmiş ülkelerde Genel Havacılığın % 50 seviyesinde bulunduğunu belirten sektör temsilcileri bu oranın ülkemizde % 3 seviyesinde olduğuna dikkat çektiler.Toplantıda ayrıca işsiz pilotların durumu da ele alındı.Her yıl yüzlerce pilotun uçuş okulları tarafından sektöre kazandırıldığı belirtilerek tercih ve önceliğin yabancı pilotlara verilmesinin havacılığımıza katkı sağlayamayacağının altı çizildi.
Toplantıda konuşan TALPA Başkanı Kpt. Plt. Gürcan Mantı da, sektörün sorunlarını bildiklerini, çözülmesi için meslek örgütü olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını, konuları ve çözüm yollarını resmi kurumlar ve otorite ile paylaşacaklarını dile getirdi. Bu amaçla, gerek aday pilotların ve gerekse mezunların mutlaka TALPA’ya kayıt yaptırmalarının önemine işaret eden Mantı, böylece bir veri bankası oluşturulacağını ve resmi daha net biçimde görmelerinin mümkün olabileceğini belirtti. Mantı “Önemli olan mesleğin tek örgütü olan Talpa’ya sahip çıkmak ve birleşmektir. Zaten işsiz pilotlarımız fahri üye olarak kabul edilmekte ve kendilerinden aidat istenilmemektedir.Bizim hedefimiz üye sayısını artıran tüm pilotlarımızın birleştiği bir örgüttür.Böylece hem ülkemizde hem de uluslar arası platformlarda sesimizin daha gür çıkması sağlanacaktır.” diye konuştu.Gürcan Mantı ayrıca tüm pilotları, 27 Şubat günü İstanbul Atatürk Hava Limanı Dış Hatlar Terminalinde ikincisi yapılacak Pilotlar Çalıştayına davet etti.
Toplantı, en kısa sürede yeniden bir araya gelinmesi ve işbirliği ile koordinasyonun sürdürülmesi dilekleri ile sona erdi.