AB KOMİSYONU YENİ UÇUŞ KURALLARI İÇİN BASTIRIYOR..

disruption_in_the_sky_eu_pushing_new_rules_pr_13_0923_f
ECA BASIN DUYURUSU

 

AB Komisyonu yeni uçuş kuralları için bastırıyor

 
Bir hafta sonra (30 Ekim) tarihinde milyonlarca hava yolu yolcusunun güvenliği Avrupa Parlemontosunda (EP) tarafından gerçekleştirilecek olan oy ile belirlenecektir. Avrupa Birliği  (EU) çapında pilotlar ve kabin ekibi tarafından uygulanacak yeni uçuş görev süreleri kurallarına (FTL) Ulaştırma Komitesi (AP) tarafından karar verilecektir. Avrupa Birliği  Komisyonu tarafından önerilen kurallar (FTL) yaygın olarak bilimsel tabana dayandırılmadığından“güvensiz” olarak eleştirilmektedir. Yeni önerilen kuralların pilot ve mürettebatı yorgunluk tehlikesine karşı Avrupa Parlamentosunu uyarmak için Avrupa genelinde “iş bırakma” eylemleri gerçekleştirmiştir.
 
Kendisi de pilot olan Avrupa Kokpit Birliği Başkanı Nico Voorbach “ Komisyon tarafından sunulan teklif  pilot, kabin ve güvenlik uzmanlarının haklı endişelerini savunmaktan uzak siyasi kararları empoze ediyor gibi gözükmektedir. Yeni teklif edilen kurallar yogun uçuş yapan, yorgun olan pilot ve mürettebatın durumunu sadede kötüleştirecektir. İniş esnasına kadar 22 saat uçuş yapan pilotun uyanık olacağını bilseydiniz bu uçağa binermiydiniz? Ancak, gelecekte böyle bir seçiminiz olmayacaktır” dedi.
 
ECA Genel Sekreteri Philip von Schöppenthau “ Önerilen kurallarda, bilimsel uzmanlar tarafından önerilen güvenlik kurallarına aykırı uzak çok sayıda hükümler bulunmakta ve bu kurallar uçuş emniyeti için kesin bir risk oluşturmaktadır” dedi.
 
En çarpıcı örnekler arasında önerilen gece uçuşları bekleme kuralları bulunmaktadır. Bilimsel uzmanlar güvenli gece uçuşunun azami 10 saat’ten fazla olmamasını önerirken, komisyon gece uçuşlarını 11-12 saat  30 dakika olarak kabul etmektedir. Voorbach “ Bunun ötesinde, yorgunluk hava mürettebatının için mutlak olması gereken yüksek derecede konsantre yeteneğini de bozar.” dedi. EFT Kabin Ekibi Başkanı Elisabetta Chicca, “Bunun ötesinde, önerilen teklifte uçuş ekibinin 8 saat bekleme +14 saat uçuş verilmesi toplamda 22 saat uyanık olarak görev alması önerilmekte bu kadar saat uçmak güvenli olmacaktır” dedi.
 
ETF Havacılık Politikalar Sekreteri François Ballestero “Komisyonun önerisi AB’de demokrasi açığının bir örneğidir. Avrupa Parlementosu (MEP) üyeleri sadece “evet” veya “ hayır” hakkına sahip olsalarda, bir çok  bağımız (esas) kararları incelemeye alamayacaklardır. MEP lerin demokratik sorumlulukları bulumaktadır, bu kurallara  dur demenin zamanıdır.  Teklifi red etmek  için ihtiyaç duydukları tek şey sadece 5 dakikalık siyasi cesarettir, bu karar Avrupa vatandaşlarının beklentisi doğrultusunda gelişebilir. Bunu yapmamaları sorumsuzluk olur” dedi.