15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü

15 MAYIS HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ 

EDİRNEKAPI ŞEHİTLİK ZİYARETİ

KAHRAMAN HAVACI ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ….

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.

Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA Yönetim Kurulu üyeleri, THY temsilcileri, Sunexpress, Hava-Sen, Tassa, Tayyareci Vecihi Hürküş Müzesi Derneği, Havacılık Tıbbı Derneği, ve basından bağımsız havacılar haber sitesi temsilcisi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal Göklerdedir.’ hedefini daha da ileriye taşımak için görev yaparken yaşamını yitiren  meslektaşlarına şükranlarını sundular.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende bir konuma yapan TALPA Başkanı Kpt. Plt. H. Murat ERSOY

“Saygıdeğer konuklar,

Bugün 15 Mayıs, aziz şehitlerimizi anmak üzere icra ettiğimiz bu son derece anlamlı törene teşrif ederek vefa duygusunu gösteren sizlere şükranlarımı sunuyorum.

Bir medeniyet projesi olarak 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet ile birlikte havacılığımız ivme kazanmış, havacılığın önemini diğer ülkelerden çok önce fark eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk eşsiz öngörüsüyle söylediği “İstikbal Göklerdedir” sözüyle Türk gençlerine bir hedef göstermiştir. Bu hedef doğrultusunda Türk ulusu çok sayıda isimsiz kahraman yetiştirmiştir.

Bugün dünya havacılığında önemli bir yeri olan havacılığımız, gökyüzüne aşkla bağlı meslek büyüklerimizin akıttığı, kan, ter, gözyaşı ve deneyimlerine çok şey borçludur.

Bugün havacılığımız onların ve çok güç şartlarda mesleğini yaparken yaşamlarını yitiren başta ilk şehitlerimiz olan Fethi, Sadık ve Nuri beyler olmak üzere havacılık şehitlerinin aziz hatıraları üzerinde yükselmektedir. 1926 yılında ilk kez anılan hava şehitlerimizi, 94 yıldır her 15 Mayıs’ta anmanın kutsal bir görev, minnet duygularımızı ifade etme olanağı bulduğumuz asla unutulmayacak bir tarih olduğunun bilinci ile bugün de kabirleri başında rahmetle anıyoruz.

Şehadetleri ile biz Türk pilotlarına ışık ve yol gösteren, ülkemiz ve havacılığımız için canlarını veren asker ve sivil tüm şehitlerimizin toprağa değil bu milletin kalplerine ve gönüllerine gömülmüş olduklarını biliyor, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz.” diyerek tamamladı.

Anıta çelenklerin konulmasından sonra Şehitlikteki Şeref Defteri TALPA Başkanı Kpt. Plt H. Murat ERSOY tarafından imzalandı.

Tören, katılımcıların THY şehitliğine çelenk koyması, şehitlerin kabirlerini ve görev başında yaşamını yitiren THY personelinin kabirlerini ziyaret ederek kırmızı ve beyaz karanfiller  bırakmaları ile son buldu.

Ruhunuz şad olsun.