25-02-2009 Talpa Basın Bildirisi

 In Basın Bildirisi, Genel

 
25-02-2009
Talpa Basın Bildirisi
Amsterdam Schipol Havalimanına yaklaşırken meydana gelen TK 1951 sefer sayılı B737-800 uçak kazası ile ilgili Türkiye Havayolu Pilotları Derneği basın bildirisidir:
Önce elim kazada yaşamını yitiren değerli Türk Hava Yolları Uçuş Ekibi üyelerinden Kaptan Pilot Hasan Tahsin Arısan, İkinci Pilot Olgay Özgür,  İkinci Pilot Murat Sezer ile Kabin Ekibi üyelerinden Murat Ulvi Eskin’e bir kez daha Allah’tan rahmet yakınlarına da başsağlığı ve sabır dileklerimizi sunarız.
Kazada yaşamını kaybeden değerli yolcuların da acılarını içimizde taşımakta olduğumuzu iletmek isteriz.
Ayrıca elim kazadan yaralı olarak kurtulan arkadaşlarımızın yeniden  aramızda  bulunmalarının sevincini yaşadığımızı ifade etmek isteriz.
Hiç arzu edilmemekle birlikte havacılık iş kolunun özelliği nedeniyle; çalışmakta olan her türlü makine,  sistemlerde kullanılan programlar,uçakların bulundukları atmosferik ve coğrafi ortamlar ile havacılık sektörü çalışanları arasındaki etkileşimden kaynaklanan faktörlerin bir veya birkaçının katılımı sonunda uçak olay ve kazalarının meydana geldiği bilinmektedir.
TK 1951 seferini yapmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 25 Şubat 2009 günü yerel saatle 08:20`de 127 yolcu, 3 kokpit ve 4 kabin görevlisi ile havalanan Boeing 737- 800 tipi uçak Amsterdam Havalimanı 18 sağ pistine yaklaşırken pistin 1.5 Km. kuzeyindeki “Polderbaan” bölgesine 11:26`da düşmüştür.
Uçak kazası incelemesinin Hollanda kanunlarına göre bağımsız ve varlığı yasalarla garanti altına alınmış, sorumlu olduğu sahalarda kaza inceleme ve nedenlerini araştırmakla yetkilendirilmiş olan “Kaza İnceleme Komisyonu” (Dutch Safety Board) tarafından “ICAO Annex 13 Aircraft Accident Investigation”,  “ICAO Doc. 9756 Manual of Aircraft Accident and Investigation” ve ”EU Directive 94/56” dokümanları esaslarına göre yapıldığı bilinmektedir.
Rapor, uluslararası dokümanlarda taraf olarak tanımlanan kişi ve grupların görüşleri alındıktan sonra Hollanda Kaza İnceleme Komisyonu tarafından bir basın açıklamasını takiben internet ortamında yayınlanmıştır.
Bu raporların yayınlanmasındaki amaç benzeri kazaların meydana gelmesini önlemektir. Rapor birilerini suçlamak veya suçu bölmek amacıyla yazılmamıştır.
Türkiye Havayolu Pilotları Derneği Yönetim Kurulu olarak tüm medya organları tarafından gereken özen gösterilerek, toplumumuzun rapor hakkında doğru bilgilendirileceğine olan inancımızı belirtmek isteriz.
TALPA  YÖNETİM KURULU